آشنایی با چوب

آشنایی با چوب

چوب یکی از مواد پر مصرف ما است که از تنه درختان تهیه می‌شود که گرد و در طول و قطر های متفاوت بوده که بعد به صورت الوار بریده شده و در کارهای گوناگون نجاری فیبرهای فشرده، نئوپان و کارهای ساختمانی و درودگری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این الوارها با طول و عرض و قطر مشخصی بریده و خشکانده می شوند و بعد به بازار مصرف فرستاده می شود. در اینجا به انواع چوب که به طور معمول استفاده می شود اشاره می کنیم :

  چوب راش

 این چوب به صورت ایرانی و خارجی موجود می باشد که از نظر مبل سازان چوب خارجی کیفیت چوب راش ایرانی را ندارد اما به دلیل ابعاد و رطوبت مناسب تخته ها به صرفه تر است، که رنگ آن کرم مایل به قرمز که دایره های این چوب به صورت فشرده می باشد.

چوب ملچ

این چوب به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز است که رگه های سبز رنگی نیز در آن مشاهده می‌شود. این چوب درشت بافت و بادوام و در برابر ضربه مقاوم است که در صنعت درودگری طرفداران بسیاری دارد یکی از محصولات پر کاربرد آن روکش ملچ می باشد.

چوب گردو

 این چوب به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای بوده که بافت ریزی دارد و نقش های بسیار زیبا و با دوامی  دارد و به دلیل سختی و محکم بودن در برابر فشار و کشش مقاوم بوده و در مواردی از جمله ساخت مبلمان، تهیه روکش، منبت کاری، معرق کاری و خراطی کاربرد دارد.

چوب چنار

این چوب به رنگ سفید روشن تا قرمز مایل به قهوه‌ای است که نیم سخت است و با دوام کافی برای ساخت اماکن متبرکه، صندلی، صندوق و ... استفاده می شود.

چوب روسی

یکی از انواع چوب های روسی که  به نام نراد یا fir با اسم علمی  Abies  معروف است و رنگ سفید مایل به قرمز دارد که فاقد مجاری صمغی / واکشیدگی / همکشیدگی کم / ترک خوردن کم هنگام خشک شدن و همچنین در هنگام کار بسیار خوش کار / سمباده کاری خوب / میخ خوری و پیچ خوری عالی است و از آن در صنعت کاغذ سازی، مبل سازی و درودگری و نجاری استفاده می گردد.

چوب بلوط

رنگ این چوب قهوه ای روشن و تیره است و با دوام کافی در برابر سایش مقاومت نشان می دهد. از چوب بلوط برای ساخت مبلمان، تهیه روکش، مدلسازی و پارکت استفاده می شود و به همراه چوب راش در دسترس بوده و به وفور یافت می‌شود.

چوب ممرز

این چوب با رنگ سفید مایل به کرم است و جنس سختی دارد و در برابر ضربه و سایش مقاومت بالایی دارد و در کاغذسازی، تخته فیبر، واگن سازی و ... کاربرد دارد.

 

چوب های دیگری هم موجود هست که به نام آنها اشاره می کنیم :

چوب نراد ،ماها گونی ( آکاژوچوب ساج ،آکونه ،آبنوس ،افرا، سپیدار، گلابی، شمشاد، بید و ...

 موارد استفاده ما از چوب در ساختمان سازی، ساخت انواع پله های دوبلکس و قوس، نرده راه پله، انواع درب های ورودی ( داخلی و اتاقی )، دکورهای چوبی، نماهای ویلا، آلاچیق و انواع سازه های چوبی می باشند.